egzaminy poprawkowe

Szczęśliwe numerki dzisiaj to:

stypendia

 

biblioteka

Kącik Przedsiębiorcy

mikroporady

Smaller Default Larger

Konkurs „Gdzie są śmieci w pilskiej sieci” wygrany przez uczniów „Mechanika”

Konkurs „Gdzie są śmieci w pilskiej sieci” wygrany przez uczniów „Mechanika”-14W czerwcu bieżącego roku, dotarła do nas informacja o konkursie na wykonanie aplikacji mobilnej przedstawiającej najbardziej problematyczne śmieci, będące przyczyną poważnych konsekwencji środowiskowych oraz informującej o skutkach niewłaściwego korzystania z sieci kanalizacji miejskiej. Konkurs skierowany był do uczniów szkół ponadgimnazjanych i studentów z rejonu pilskiego, a ogłosił go Zarząd Spółki Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Pile. Główną nagrodą dla zwycięskiej instytucji był laptop wraz z projektorem o wartości 5000zł. W gronie nauczycieli przedmiotów informatycznych staraliśmy się „wyłowić” tych utalentowanych młodych ludzi, którzy stanęliby na wysokości zadania. Po przekazaniu informacji uczniom, szybko znaleźli sie chętni, którzy postanowili spróbować swoich sił w konkursie. Od początku zmagań stawialiśmy na wiedzę, zaznaczając młodzieży, że nie nagrody są najważniejsze, a cenne doświadczenie, które zdobędą w trakcie tworzenia programu. Warto wspomnieć, że programowanie aplikacji mobilnych jest tematyką wykraczającą poza podstawę programową przedmiotów informatycznych.

Pierwszym etapem rywalizacji był udział w spotkaniu zorganizowanym przez Panią Wiceprezes Zarządu Joannę Banach, a jego celem było  przedstawienie młodzieży jak wygląda proces przepływu ścieków w kanalizacji miejskiej. Nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć i dowiedzieć się jak działa przepompownia, gdzie znajduje się i jak funkcjonuje siedziba spółki MWiK w Pile, a także zaobserwować proces oczyszczania ścieków w pilskiej oczyszczalni „Gwda”. Kolejny etap  to „burza mózgów” nad projektem. Pojawiało się wiele pomysłów dotyczących funkcjonowania aplikacji. Wreszcie udało się przygotować prototypową dokumentację i prace ruszyły. Wakacje spowolniły działania, jednak we wrześniu młodzież ruszyła ze zdwojoną mocą aby zdążyć w terminie oddać program. Mniej więcej w połowie września, aplikacja w formie gry, zaczęła działać tak jak powinna, przeszła odpowiednie testy i w wyznaczonym terminie znalazła się na biurku pani Wiceprezes MWiK-u. Po kilku dniach otrzymaliśmy informację zwrotną o rozstrzygnięciu konkursu. Nasza „ekipa” z „Mechanika” wygrała konkurs!!! Twórca gry to Szymon Hajbowicz. Projekt zaimplementował w środowisku Unity z wykorzystaniem języka programowania C#. Szatą graficzną zajął się nasz utalentowany „nadworny” grafik Kacper Poznański. Koordynatorami byli Kacper Musiał oraz Kacper Jarysz, - cała czwórka to uczniowie klasy 3i technikum informatycznego . Jak działa aplikacja? Otóż została ona podzielona na dwa etapy. Za „przejście” każdego z nich, gracz otrzymuje punkty.  Na pierwszej planszy, zadaniem gracza jest właściwe posortowanie śmieci, tak aby nie trafiały do kanalizacji. W tej rundzie można dodatkowo wybrać sobie odpowiedni poziom trudności. Drugi etap to umiejętne eliminowanie śmieci zgodnie z aktualnie wyświetlającą się informacją. Gracz szuka i likwiduje w danym momencie tylko te śmieci, które krążą w wodociągach. Pomiędzy poszczególnymi ekranami gry zostały dodane edukacyjne komunikaty, informujące gracza o zagrożeniach wynikających z niewłaściwego korzystania z sieci kanalizacji miejskiej. Aplikacja będzie wkrótce dostępna do pobrania w sklepie Google Play.
Wreszcie nadeszła długo oczekiwana chwila i 6 października zaszczycili nas swoją obecnością Pani Wiceprezes Joanna Banach wraz z Panem Pawłem Grzelakiem – informatykiem aby  przekazać nagrodę główną na ręce Pana Dyrektora Jacka Sikorskiego oraz nagrody dla naszych wielkich wygranych. Naszych uczniów postanowiła również docenić Rada Rodziców fundując bony do wykorzystania w sieci sklepów Media Expert, o wartości od 50 do 200zł.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!!!

 

Lidia Popielarz-Kozłowska
Rafał Balcer

Więcej zdjęć w galerii