AkcjeHDK2905

Szczęśliwe numerki dzisiaj to:

stypendia

 

biblioteka

Kącik Przedsiębiorcy

mikroporady

Smaller Default Larger

Zespołowy Konkurs Programowania dla Szkół Średnich

Zespołowy Konkurs Programowania dla Szkół Średnich-31Ostatniego dnia Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych zaprosiliśmy do szkoły dwuosobowe zespoły ze szkół średnich wraz z opiekunami na Zespołowy Konkurs Programistyczny. Patronat nad uroczystością objęła firma YOLO S.A. Przedsięwzięcie wspierało również Studio Horizon, a dzięki zaangażowaniu Pana Łukasza Hływy i bezinteresownego wsparcia restauracji Ancora, mogliśmy w przerwie ugościć  nasze drużyny pizzą.
Zakres wiadomości i umiejętności dotyczył podstawy programowej przedmiotu informatyka z zakresu programowania. Główny cel został osiągnięty, wyłoniliśmy nowe talenty programistyczne.

Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy, to etap teoretyczny, gdzie zespoły wybierały z puli pytania za pięć, dziesięć lub piętnaście punktów, natomiast druga tura to zmagania z zadaniami otwartymi z wykorzystaniem silnika platformy SPOJ, służącego do automatycznego oceniania wysyłanych na serwer rozwiązań. Uczestnicy implementowali programy z wykorzystaniem jednego z trzech dostępnych kompilatorów. Do wyboru był język C++, Java oraz Python. Trzeba przyznać, że komisja konkursowa nie miała łatwego zadania. Drużyny walczyły dzielnie do ostatniej minuty i o ostatecznej kwalifikacji zadecydowały dosłownie sekundy różnicy w przesłaniu na serwer końcowych rozwiązań. W ostateczności pierwsze miejsce wywalczyła drużyna z Wałcza w składzie Mateusz Sobolak oraz Marcin Jakubowski, drugie miejsce to reprezentanci naszej szkoły, tegoroczni maturzyści - Dominik Prokop i Mateusz Wołowicz, natomiast trzecie miejsce zajęła drużyna z Trzcianki - Bartłomiej Mumot z Piotrem Wereszczyńskim.
Uroczystość prowadził, już trzeci rok z rzędu, niezastąpiony Pan Wojciech Krajewski wraz z debiutantem w tej roli Marcinem Ciesielskim. Jak zawsze mogliśmy liczyć na powagę i poczucie humoru prowadzących w zależności od sytuacji. Nasza “Mechanikowa załoga” często stawia na uczniów i tym razem nas nie zawiedli. Dzięki  Patrykowi Zygmunt z klasy trzeciej i Jakubowi Bartkowiakowi z klasy czwartej TI, cała uroczystość była na bieżąco transmitowana na stronie facebookowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. H. Cegielskiego w Pile. Nad tym, aby transmisja przebiegała bez zakłóceń dodatkowo czuwał Pan Rafał Balcer. Profesjonalne przeprowadzenie pierwszego etapu konkursu z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informatycznych było możliwe dzięki aplikacji zaprojektowanej przez ucznia naszej szkoły Bartka Bornikowskiego z klasy trzeciej technikum informatycznego pod nadzorem Pana Jacka Demczara, natomiast Pan Marcin Molak opracował formularz służący do automatycznego zbierania informacji o wynikach konkursu. Szczególne podziękowania należą się Paniom Edycie Reselskiej, Anicie Ziółkowskiej i Wioletcie Szumańskiej, które przygotowały dla naszych gości bardzo smaczny poczęstunek w Multimedialnym Centrum Informacji. Tak jak w innych, wcześniejszych wydarzeniach, mogliśmy liczyć na pomoc Pani Katarzyny Szmiłyk, która koordynowała  przygotowaniem części artystycznej. W przekonaniu o swoim ogromnym talencie utwierdzili nas artyści: Natalia Kubiak, Wiktoria Niezborała, Arkadiusz Żołędziowski, Jakub Zywert, Filip Ukleja, Jędrzej Kowalski, Piotr Górawski oraz Radosław Sokól.
Oprócz odbywającego się konkursu, tego dnia  równolegle mogliśmy również programować Arduino z wykorzystaniem mBotów oraz BeCreo. Tu należą się podziękowania Paniom Katarzynie Pazdej, Renacie Nagiewicz oraz Panu Norbertowi Rataj za przygotowanie stanowisk wraz z oprogramowaniem. Dodatkowo mieliśmy okazję zapoznać się z nowatorskim interfejsem Leap Motion, który prezentował nasz uczeń Kacper Musiał, a stanowisko zorganizował Pan Jacek Demczar. Nie zapominamy również o twórcach zadań konkursowych. Nad nimi dzielnie pracował przez ostatnie tygodnie cały zespół w składzie Pani Lidia Popielarz-Kozłowska, Pan Jacek Demczar oraz Pan Przemysław Kozieł. Największe podziękowania kierujemy jednak do wszystkich uczestników i ich opiekunów. Dziękujemy za przybycie i udział w konkursie!

Lidia Popielarz-Kozłowska, Rafał Balcer, Jacek Demczar, Norbert Rataj

Więcej zdjęć w galerii