egzaminy poprawkowe

Szczęśliwe numerki dzisiaj to:

stypendia

 

biblioteka

Kącik Przedsiębiorcy

mikroporady

Smaller Default Larger

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

wykleci    Żołnierzami wyklętymi nazywa się członków antykomunistycznego ruchu partyzanckiego, stawiającego opór podporządkowaniu Polski komunistom. Podczas obrad na Konferencji Jałtańskiej trwającej od 4 do 11 lutego w 1945 roku, los powojennej Polski został przesądzony – została wydana w ręce Moskwy. Dla Polski był to więc początek nierównej walki z o wiele silniejszym okupantem.
    Można powiedzieć, że członkowie antykomunistycznego podziemia byli prawowitym polskim wojskiem, ponieważ wcześniej walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej. Przykładem takiego żołnierza może być rotmistrz Witold Pilecki. Jest on dowodem na to, że to Polacy byli największymi bohaterami II wojny światowej, lecz zarazem ofiarami nazizmu oraz komunizmu.

Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, żołnierzem Armii Krajowej oraz organizatorem ruchu oporu w obozie koncentracyjnym Auschwitz – Birkenau. Walczył w wojnie Polsko – Bolszewickiej, II wojnie światowej oraz w wojnie z komunizmem. O jego heroizmie może świadczyć to, że na ochotnika zgłosił się do obozu zagłady Auschwitz. Pisał on raporty o warunkach w obozie oraz starał się więźniom jakoś pomóc. Między innymi dzięki jego działaniom świat dowiedział się o straszliwym ludobójstwie tam dokonywanym. W 1943 roku udało mu się z tego piekła uciec, aby dalej prowadzić konspiracyjną działalność. Po ucieczce z obozu służył w oddziale Kedywu oraz wziął udział w powstaniu warszawskim. W latach 1944 - 1945 przebywał w niewoli niemieckiej. Po wyzwoleniu obozu jenieckiego w którym przebywał i zakończeniu II wojny światowej zaczął od nowa tworzyć siatkę konspiracyjną, ponieważ jego zaufani znajomi już nie żyli. Grupa, którą dowodził prowadziła wywiad agenturalny w organach Polski Ludowej oraz kontaktowała się z oddziałami partyzanckimi w lasach. „Witold”, bo taki miał pseudonim, poświęcał swój czas również na spisywanie wspomnień z KL Auschwitz. Nie opuścił Polski, ponieważ nie miał nikogo komu mógłby przekazać swoje obowiązki. Rozważał skorzystanie z tak zwanej amnestii w 1947, ostatecznie postanowił się nie ujawniać. Za swoje zasługi Witold Pilecki został aresztowany i skazany przez komunistów na karę śmierci w 1948 roku. Był on oddanym obywatelem oraz żołnierzem i nigdy nie współpracował z okupantem. Przed wykonaniem wyroku nie prosił oprawców o litość za co należy mu się wieczna chwała.


SU Bartłomiej Pytlos klasa 2P