Smaller Default Larger

Warsztaty dla gimnazjalistów

Warsztaty dla gimnazjalistów-1224 marca 2018 grupa gimnazjalistów odwiedziła naszą szkołę, by wziąć udział w warsztatach informatycznych. Uczniowie mieli możliwość nauczyć się podstaw tworzenia aplikacji w programie Android Studio oraz Unity.

Gry komputerowe to branża, która dynamicznie rozwija się zarówno na świecie jak i w Polsce. Silnik Unity zaś to wspaniała platforma do nie tylko nauki tworzenia gier, ale także i do komercyjnych zastosowań. W kolejnej częsci młodzież miała okazję zapoznać się z owym środowiskiem oraz stworzyć podstawy gry typu space shooter. Uczniowie zapoznali się z interfejsem Unity oraz podstawowymi zagadnieniami przy tworzeniu prostej gry 3D m.in. kwestia oświetlenia, kamery czy też przetwarzania tego co zrobi gracz na zachowanie się gry. Można stwierdzić z całą pewnością, iż polska scena gamedevu nie musi obawiać się o to, że zabraknie jej dopływu młodych i ambitnych ludzi chcących tworzyć kolejne dobre polskie gry.

 

Tworzenie aplikacji na urządzenia mobilne jest dziś bardzo cenną i poszukiwaną umiejętnością, a system Android jednym z najpopularniejszych systemów operacyjnych używanych na telefonach komórkowych, tabletach, a nawet telewizorach. We wrześniu 2016 udział systemu operacyjnego Android w światowym rynku smartfonów wyniósł 87,5%. W kolejnej części warsztatów młodzież stworzyła aplikację obliczającą, dobrze nam wszystkim znaną, wartość BMI. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć jak działają najważniejsze mechanizmy w programowaniu urządzeń mobilnych. Poznali środowisko programu An droid Studio, nauczyli się tworzyć urządzenia wirtualne, dodawać aktywności i widgety oraz wykorzystać język Java do zaprogramowania elementów aplikacji.

Małgorzata Pieczora
Przemysław Kozieł

Więcej zdjęć w galerii