Smaller Default Larger

XVIII Mistrzostwa Polski Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Koszykówce

XVIII Mistrzostwa Polski Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Koszykówce-446 kwietnia 2018 roku w Środzie Wielkopolskiej odbyła się XVIII edycja turnieju koszykówki dla szkół im. Hipolita Cegielskiego. Naszego "Mechana" reprezentowała
7-osobowa drużyna w składzie - Wojciech Łochowicz, Piotr Grobelny, Piotr Grzybowski, Jakub Lipiński, Jakub Florek, Jakub Glazik i Jakub Lewandowski. Trenerem był właściwy człowiek na właściwym miejscu, prof. Krzysztof Kuczmyło. O godzinie 6:10 wyjechaliśmy spod szkoły, by na godzinę 9:00 stawić się już w Środzie Wielkopolskiej.

Pierwszy mecz graliśmy z wicemistrzem poprzedniej edycji Zespołem Szkół Komunikacji z Poznania. Mecz rozpoczął się bardzo pomyślnie i szybkim atakiem tłamsiliśmy rywala. Po celnym rzucie Lewandowskiego spod kosza na tablicy wyników pojawił się wynik 14:6.

Wtedy rozpoczął się skandal z udziałem sędziów i stolika sędziowskiego. Uczniów naszej szkoły okradziono z punktów i z wyniku 14:6 zrobiło się 10:10. Od nowa musieliśmy budować przewagę. Po przerwie nasi panowie włączył turbo i zaczęli grać skuteczniej. Spod kosza celnie rzucał Florek, Glazik sypnął dwoma trójkami, a zespołem dyrygował Lewy. Kontrolując przebieg gry dowieźliśmy do końca zwycięstwo 29:20.

Drugi mecz to starcie z gospodarzem, czyli Środą Wielkopolską. Pierwsza połowa meczu znacznie przespana. Gra się nie układała, za mało biegania i tylko dobra gra w obronie pozwoliła trzymać prowadzenie 7:5. Ożywienie pod koniec pierwszej połowy wprowadził Lewandowski kończąc akcje wsadem po podaniu Grzybowskiego. W drugiej połowie, już zwiększyliśmy obroty, zaczęliśmy grać szybciej, pod koszem walczyli Lipiński z Łochowiczem, z piłką tańczył Grzybowski, który kręcił obrońcami do ich upadków. Osiągając znaczną przewagę pozwoliliśmy sobie na trochę luzu, po czym rywale ze Środy wrzucili nam jedną "trójkę" i dwa razy po dwa punkty. Mimo to w ataku nadal trafiliśmy i wygraliśmy ten mecz 19:14.

Ostatni mecz graliśmy z Rogoźnem. Początek meczu to konkurs trójek w wykonaniu naszych graczy (nikt nie mógł trafić), za to rywale trafiali rzut za rzutem i tylko grymasy można było zobaczyć pośród naszych zawodników. Swoje działania przenieśliśmy pod kosz i zaczęliśmy powoli odjeżdżać rywalom. W drugiej połowie funkcjonowała kontra, a na potęgę trafiali Grobelny z Glazikiem, piękna sprawa. W drugiej połowie rozchulał się Lewandowski, który rzucił trzy "trójki" pod rząd i zakończył ten mecz na skuteczności 3/4 za 3pkt. Udało się osiągnąć blisko 20-punktową przewagę dzięki zmianie ustawienia w obronie i bronieniu linii za 3 punkty. Mecz zakończył się pewnym zwycięstwem 32:19.

Nasza szkoła obroniła tytuł sprzed dwóch lat (w zeszłym roku impreza się nie odbyła) triumfując przed Poznaniem, Rogoźnem i Środą Wielkopolska. Liczymy, że za rok uda się wygrać po raz trzeci i skompletować hat-trick.
Gratulujemy zawodnikom i trenerowi zwycięstwa.

Jakub Lewandowski

Więcej zdjęć w galerii