Smaller Default Larger

IV edycja „Warsztatów informatycznych dla gimnazjalistów” zakończona powodzeniem!

IV edycja „Warsztatów informatycznych dla gimnazjalistów”-19„Rynek pracownika” – to sytuacja jakiej w Polsce nie było od kilkunastu lat, przekonują dane płynące z gospodarki.  Obserwujemy rosnące PKB, spadające bezrobocie, wzrost wynagrodzenia i zapotrzebowania na pracowników.  Aby nie zachłysnąć się zbytnio tymi danym, należy pamiętać o tym, że podstawą zawodowego sukcesu  jest dobra profesja. Jaki zawód i jaką szkołę wybrać, to pytania na które muszą  odpowiedzieć sobie  tegoroczni absolwenci klas trzecich gimnazjów.
O tym z czym wiąże się zawód informatyka, mieli okazję przekonać się uczniowie gimnazjów podczas kolejnego, ostatniego w tej edycji, spotkania w ramach organizowanych w naszej szkole „Warsztatów informatycznych dla gimnazjalistów”. W sobotę 12 maja liczna grupa młodych ludzi, pasjonatów informatyki, spotkała się w „Mechaniku”, aby zgłębiać swoją wiedzę i poznawać tajniki zawodu informatyka.

Podczas zajęć uczniowie mieli okazję zapoznać się z wizualnym językiem programowania jakim jest Processing. Ten język, celowo wybrano na zajęcia z młodzieżą, ponieważ jest to środowisko programistyczne, które pomaga w nauce programowania osobom niezwiązanym z tą dziedziną wiedzy. Oprócz tego, młodzież miała możliwość  zaprogramować  swoją prywatną lampkę oraz wykrywacz ruchu. Do tego zadania, wykorzystali płytki Arduino i odpowiednie sensory. W części zajęć poświęconej sieciom komputerowym uczestnicy wykonali przewód umożliwiający podłączenie urządzenia do infrastruktury sieciowej. Następnie przy jego pomocy podłączyli komputer do szkolnej sieci i dokonali niezbędnej konfiguracji urządzenia. Końcowym ćwiczeniem w tym panelu była konfiguracja domowego routera z funkcją Wi-Fi.
Bardzo miłym i z zachwytem przyjętym  przez uczestników zajęć przerywnikiem, były warsztaty „Scrum Lego Games”, przeprowadzone przez gościa specjalnego Pana Tomasza Muszczek Scrum Master’a   z firmy STX Next . Młodzież z tzw. błyskiem w oku wykonywała wszystkie polecenia wydawane przez prowadzącego i z ogromnym zaangażowaniem realizowała poszczególne, drobne zadania,  które w połączeniu w całość dawały jeden duży projekt, jakim było zbudowanie miasta z klocków lego.
Dla najbardziej wytrwałych uczestników tegorocznych zmagań warsztatowych, którzy nie opuścili żadnego spotkania przewidziano drobne upominki, które przekazała firma Quad/Graphics Centrum Technologii Informatycznych w Pile, a które miał przyjemność wręczyć Pan Dyrektor Jacek Sikorski.
Wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji bardzo dziękujemy za udział i liczymy na to, że choć w małym stopniu zajęcia te przyczyniły się do  odpowiedzi, na być może nurtujące Was pytania jaka szkoła i jaki zawód Was interesuje? Warto podkreślić, że łącznie 50 uczniów wzięło udział w tegorocznym cyklu  warsztatów.
Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Tomka Muszczek za poświęcenie sobotniego, wolnego przedpołudnia i  przeprowadzenie warsztatów z wykorzystaniem technologii Scrum oraz do Dyrekcji firmy Quad/Graphics za przekazanie drobnych upominków dla naszych uczestników.

Lidia Popielarz-Kozłowska
Rafał Balcer

Więcej zdjęć w galerii