Smaller Default Larger

Lekcje wiedzy o kulturze w Muzeum Okręgowym w Pile

Lekcje wiedzy o kulturze w Muzeum-158 czerwca 2018 roku klasa 1K udała się do Muzeum Okręgowego w Pile na lekcję muzealną na temat: „Sarmatyzm w sztuce – portret sarmacki, polski strój szlachecki, dwór staropolski”.
Oglądając wystawę poświęconą XVII wiekowi, uczniowie zdobyli cenną wiedzę o ideologii sarmatyzmu w kulturze polskiego baroku i oświecenia, stanowiącą domenę polskiej szlachty.
Sarmaci pozostawili po sobie liczne ślady w postaci wytworów kultury i sztuki materialnej.

Eksponat przedstawiający szlachcica okazale ubranego w żupan, kontusz, skórzane buty i drogocenny pas, przybliżył uczniom kulturę szlachty sarmackiej, żyjącej „ponad stan”.

W terminologii polskiej historii sztuki na stałe zagościły pasy kontuszowe oraz portrety trumienne, niemające drugiego takiego odpowiednika w skali światowej.
Oprócz ekspozycji stałej uczniowie klasy 1K zapoznali się z wystawą czasową, tym razem poświęconą polskiej straży granicznej w latach 1928-1939 oraz poznali cechy secesji na podstawie ekspozycji imitującej dawny salonik szlachecki, eksponujący: zielony kolor, falistą linię oraz roślinną i zwierzęcą ornamentykę zdobiącą meble, naczynia oraz inne przedmioty codziennego użytku.
Uczniowie opuścili muzeum wzbogaceni o wiedzę, którą niewątpliwie wykorzystają na lekcjach języka polskiego oraz historii.


Danuta Rosa

Więcej zdjęć w galerii